1 września 2015

O nas

Nasza propozycja:

Właściwe przygotowanie jeźdźca do współpracy z końmi jest niezwykle ważne. Rozpoczynamy od dostarczenia uczniom niezbędnej wiedzy o naturze konia i relacji koń-jeździec. Zajęcia praktyczne rozpoczynają się od różnorodnej pracy z ziemi, woltyżerki i pracy na lonży, aby stopniowo przejść do kolejnych etapów jazdy wierzchem.

Każdy jeździec żeby podjąć owocną współpracę z końmi powinien posiąść niezbędny poziom sprawności psychoruchowej i wyczucia jeździeckiego.

Aby się tego mogli nauczyć oddajemy do dyspozycji naszym uczniom wyszkolone przez nas odpowiednio przygotowane konie.

DSC_2917

Gosia Mąkosa(ur.1981)- Skończyłam technikum hodowli koni w 2002r. (praktyki m.in. w SK Racot, SK Golejewko, SK Janów Podlaski), a w 2003 zdobyłam uprawnienia instruktorskie (IRR) w “Lewadzie” Zakrzów.

Od 2002 do 2007 roku pracowałam w Stadninie Bronków jako instruktorka rekreacji konnej, przerabiając na “jazdach” prawdziwe MASY ludzi. Wtedy postanowiłam sobie- nigdy więcej masowej rekreacji- nie jest ona dobra ani dla koni, ani dla ludzi.

W międzyczasie studiowałam malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, kończąc tam edukację z tytułem magistra sztuki…

Od kwietnia 2008 roku prowadzę stajnię w Chobienicach. Początkowo była tu mała hodowla koni i rekreacja konna na niewielką skalę, co pozwalało na bardziej prawidłowe nauczanie przybywających tu na nauki ludzi. W międzyczasie powstał tu też nieduży pensjonat dla koni.

Po kilku latach pracy przy koniach uświadomiłam sobie, że stoję w miejscu i że chcę robić coś ponad to co było, chciałam się też doszkalać.

Trafiłam na letnie warsztaty Stowarzyszenia Pro Hipico Bono do SO Sieraków, potem zapisałam się na Uniwersytet Pro Hipico Bono.

Jesienią 2013r. zaczęłam współpracować z Mikołajem Chełkowskim.

Miejsce, w którym pracuję przechodzi ogromną przemianę (powstaje tu kompleks hotelowo-rekreacyjny), a nam stopniowo rodził się pomysł na “nową” stajnię.

ZIC_5160

Mikołaj Chełkowski, (ur.1952)- fizyk z wykształcenia, rolnik i instruktor jazdy konnej z zawodu.

Jazdy konnej uczyłem się pod okiem Marka Roszczynialskiego w Stadzie Ogierów w Koźlu od I klasy liceum, potem samodzielnie w Zbrosławicach, ośrodku stworzonym przez macierzysty klub AKJ Katowice. Kurs instruktorów sportu ukończyłem w 1974r. na AWF w Katowicach. Od 1979 do 1985 pracowałem jako instruktor jazdy konnej w Raculce i Drzonkowie.

Po długiej przerwie rozpocząłem ponownie przygodę z końmi w 2007 roku, kupując najpierw konia czystej krwi arabskiej Eratyka oraz dwie klacze rasy kłusak francuski, którymi ścigałem się przez 4 sezony.

Jestem jednym z założycieli Stowarzyszenia Pro Hipico Bono i od 3 lat jego wykładowcą na Uniwersytecie Pro Hipico Bono.

Obecnie zajmuję się przede wszystkim szkoleniem koni i jeźdźców w myśl zasad stworzonych przez klasyków jeździectwa poczynając od Ksenofonta, Szkoły Wersalskiej i ich kontynuatorów.

Doskonalę własną metodę pracy z końmi i jeźdźcami.

Jest to kompleksowa metoda oparta na respektowaniu natury konia i zasad jeździectwa klasycznego (głównie francuskiego) z uwzględnieniem wyników najnowszych badań dotyczących zagadnień z takich dziedzin jak: psychologia, biomechanika, anatomia, komunikacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *